29 października, 2012

Wybranka bogów #1 - P.C. Cast

Autor: P.C. Cast
Wydawnictwo: Mira
Ilość stron: 417

„Waza celtycka. Oryginał stał przy grobach na starożytnym cmentarzu w Szkocji. Malowidło na wazie przedstawia zanoszenie próśb do Wielkiej Kapłanki Epony, celtyckiej Bogini Konia. Epoka, co jest bardzo interesujące, była jedyną celtycką boginią zaadoptowaną przez rzymskich najeźdźców. Stała Się ich prywatną boginią, opiekunką legendarnych legionów…”
Budzisz się w nowym, nieznanym miejscu. Wyglądasz wciąż tak samo, jednak coś Cię niepokoi. Nie pamiętasz jak się tu znalazłaś ani gdzie się znajdujesz. Otoczenie zupełnie nie przypomina twojego dawnego lokum, a ludzie wokoło wołają na ciebie innym imieniem i nieznane wcześniej osoby zachowują się jakby znały cię od lat. Dezorientacja, zagubienie i oczywisty strach przed nieznanym. Sen? Mara? Nie, to tylko niewinna zamiana ciał wywołana przez starą celtycką wazę...

Shannon Parker to 35-letnia nauczycielka języka angielskiego w Oklahomie. Właśnie zaczynają się upragnione wakacje i odpoczynek po roku szkolnym. Z tej okazji Shannon wybiera się na Aukcję Przedmiotów Unikalnych, gdzie jej wzrok od razu przykuwa piękna celtycka waza, przedstawiająca boginię Eponę do złudzenia podobną do nauczycielki. Pod wpływem uroku, Shannon za wszelką cenę chce zdobyć dany przedmiot i szczęśliwym trafem jej się to udaje. W drodze powrotnej do domu, kobieta ma wypadek i traci przytomność, lecz kiedy się budzi... nie jest już w tym samym świecie. Przez magiczne moce zakupionej wazy, Shannon trafia do mitycznego Partholonu, gdzie każdy uważa ją za boginię - Wielką Kapłankę, wybrankę Epony. W dodatku ma za niedługo wziąć ślub z Wielkim Szamanem, którego nigdy wcześniej nie widziała. Jak poradzi sobie na nowym miejscu? Czy uda jej się wrócić do swojego świata? Czy będzie dobrą wybranką? Przed Shannon staje niejedno niełatwe zadanie, z którym będzie musiała sobie poradzić.

Phyllis Christine Cast jest amerykańską pisarką fantasy i romansów dla młodzieży. Obecnie mieszka w stanie Tulsa, gdzie naucza języka angielskiego w gimnazjum. Największą sławę przyniósł jej wampiryczny cykl „Domu Nocy”, który napisała wraz z córką, Kristin Cast. Seria została różnie odebrana przez czytelników  „Wybranka Bogów” to pierwszy tom cyklu  „W kręgu mocy Partholonu”.

Główną bohaterką powieści jest Shannon Parker, energiczna i żywiołowa nauczycielka angielskiego. To bardzo sympatyczna postać o genialnym poczuciu humoru, która świetnie sprawdza się w roli narratorki. Sposób w jaki podchodzi do życia i jak postrzega świat jest bezstresowy i na luzie. Shannon jest kobietą, która potrafi dostosować się do każdych warunków - od zwykłej nauczycielki do bogini, wybranki Epony. Bardzo szybko przyzwyczaja się do nowego miejsca, zwyczajów i stanowiska, przy czym nie zatraca w tym prawdziwej siebie.  

Rzecz dzieje się w przepięknym Partholonie pełnym świątyń, zamków, cudnych krajobrazów i mnóstwa fantastycznych, niespotykanych stworzeń. To bardzo urokliwe miejsce pełne magii. P.C. Cast rzetelnie i w świetny sposób przedstawiła tę krainę czytelnikom. W pełni dopracowała wszystkie zakamarki Partholonu, jego kulturę i mieszkańców. Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie wszystko, co w danej chwili opisuje Shannon i poczuć się jakbyśmy tam rzeczywiście byli.

Język powieści jest bardzo lekki, wręcz młodzieżowy, dzięki czemu czyta się szybko i sprawnie. Oczywiście nie brakuje zwrotów pasujących do dawnego mitycznego Partholonu, jednak w gruncie rzeczy język narratorki pozostaje taki sam. Autorka umie pobudzić wyobraźnię czytelnika i bardzo zgrabnie, wyraziście oddaje to, co aktualnie się dzieje. Akcja rozwija się w miarę czytania - początek nieco się dłuży, lecz po wypadku Shannon zaczyna ona nabierać tempa i coraz bardziej wciąga. Jak w wielu innych przypadkach, książka kończy się w najbardziej interesującym momencie i wręcz zmusza do sięgania po kolejną część.

Czy polecam Wam tę książkę? Oczywiście! To bardzo interesująca opcja na zimne jesienne wieczory. Chwila na zanurzenie się w innym świecie, pełnym magii i uroku. Ja bardzo miło spędziłam przy niej czas, szczególnie że bardzo polubiłam główną bohaterkę i na długo nie chciałam opuszczać jej świata.  


Za możliwość przeniesienia się do magicznego Partholonu dziękuję ślicznie wydawnictwu Mira Harlequin!

Książkę można nabyć w korzystnej cenie w księgarniach:
FONT polska księgarnia
Gandalf***

Przypominam o KONKURSIE. Macie jeszcze 3 ostatnie dni na wzięcie udziału :)

18 października, 2012

Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy - Licia Troisi


Autor: Licia Troisi
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Ilość stron: 408

„Jeśli o czymś myślisz, to na pewno się nie zdarzy. Życie nigdy nie jest takie, jak oczekujemy.”


Licia Troisi jest astrofizykiem i pracuje w rzymskim obserwatorium. Największą popularność przyniosły jej trylogie "Kroniki Świata Wynurzonego", "Wojny Świata Wynurzonego" i "Dziedziczka Smoka". Wczoraj do księgarń trafiła książka "Marzenie Talithy", która jest pierwszym tomem cyklu o "Królestwach Nashiry". Mnie spotkało to szczęście, że mogłam zanurzyć się w lekturze jeszcze przed premierą. Przyznam, że od samego początku byłam mile nastawiona do tej książki - intrygująca fabuła, przecudna okładka i w dodatku ceniona pisarka zdecydowały o tym, że postanowiłam spróbować. Czy mi się podobało? Nawet bardzo!

Rzecz dzieje się w Nashirze, specyficznym świecie, któremu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Panuje w nim niedobór powietrza, a jedyne  jego źródło stanowią ogromne drzewa Talaretu oraz zrobione z nich Kamienie Powietrzne. Tylko nielicznym dane jest oglądać niebo, na którym widnieją dwa wielkie słońca - Miravala i Cetusa. To właśnie one stanowią w tym momencie największe zagrożenie dla ludzi, choć nie wszyscy przyjmują to do wiadomości. Społeczeństwo jest podzielone na Talarytów, czyli ludzi o tak zwanej lepszej pozycji, i na Femtytów, którzy są ich niewolnikami.

Talitha żyje w Królestwie Lata, jednej z krain Nashiry. To młoda hrabianka, która pragnie szkolić się na gwardzistkę. Nie zyskuje jednak aprobaty ojca, który uważa, że dziewczyna takiej rangi nie nadaje się do tego zawodu. Pewnego dnia, całą rodziną wyjeżdżają na ślub kuzynki w Królestwie Wiosny, na którym zjawia się także siostra Talithy - Lebitha. Dziewczyna z przymusu rodziców mieszka w klasztorze, gdzie szkoli się na Małą Matkę, by w przyszłości pomóc ojcu zdobyć władzę. Wkrótce po przyjęciu, zaczyna chorować i po kilku dniach umiera. Talitha bardzo przeżywa śmierć najdroższej jej osoby, jednak po ojcu, Megassie, nie widać choć cienia emocji. Jest jedynie rozczarowany niepowodzeniem swojego planu, jednak nie na długo. Od razu wpada na pomysł, by Talitha zamieszkała w klasztorze i zastąpiła siostrę. Dziewczyna jest załamana takim obrotem spraw, jednak zdaje sobie sprawę, że nie będzie w stanie przeciwstawić się ojcu. Wraz z nią, na miejsce przybywa jeden z niewolników, a zarazem jej serdeczny przyjaciel, Saiph. Razem stawiają czoło ponurej i smutnej rzeczywistości, jednak już od pierwszego dnia pobytu w nowym miejscu, planują ucieczkę...

Na pierwszy rzut oka fabuła wydaje się strasznie zagmatwana, a wątki trudne do spamiętania. Przyznam jednak, że wcale nie czuje się tej mnogości nazw i wydarzeń podczas czytania. Autorka utrzymała świetne proporcje dawkowania nowych informacji, przez co przyswaja się je lekko i bezproblemowo, a lektura jest naprawdę przyjemna.

Nashira to świat stworzony przez Licię całkowicie od podstaw. To niesamowite, jakie obrazy potrafi wykreować ludzka wyobraźnia. Autorka przedstawiła je w bardzo ciekawy i barwny sposób. Co prawda, w książce znajdziemy dość sporo opisów krainy, ale są one równie absorbujące, co główna akcja. Uważam jednak, że nie sposób na czterystu stronach zmieścić rozległe tereny i piękne krajobrazy Nashiry, więc liczę na więcej w kolejnych tomach.

Główna bohaterka  jest bardzo sympatyczną i dobroduszną dziewczyną, choć potrafi być impulsywna i nieco irytująca. Zaimponowały mi jej odwaga i gotowość do obrony bliskich osób, jednak mam co do niej mieszane uczucia. Nie podobały mi się częste zmiany jej nastroju i zachowań. Raz wielka, zbuntowana wojowniczka, innym razem uległa i potulna córeczka, bądź rozkapryszona hrabianka. Zdecydowanie cieplej odbieram Saipha - przyjaciela, niewolnika i towarzysza podróży zarazem. To bardzo rozsądny i pomocny chłopak, którego życie nie oszczędziło. Od początku do końca stoi przy boku Talithy i w każdej sytuacji jest do jej dyspozycji. Łączy ich jedynie przyjaźń, jednak kto wie, co rozwinie się z tego w dalszych częściach...?

"Królestwach Nashiry. Marzenie Talithy" to świetna powieść nurtu fantasy, kończąca się w takim momencie, że nie sposób nie wyczekiwać niecierpliwie kolejnego tomu. Dynamiczna akcja, ciekawa, rozbudowana fabuła i przyjemny język to tylko niektóre z atutów tej książki. Czytajcie bez zastanowienia! Ja już ostrzę pazurki na inne serie Licii Troisi!

Moja ocena: 8/10

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji, dziękuję ślicznie Wydawnictwu Zielona Sowa!

Książkę można nabyć w korzystnej cenie w księgarni:
FONT polska księgarnia

07 października, 2012

Konkurs urodzinowy!


Tak jak obiecałam, mam dla Was konkurs urodzinowy :)
Do zdobycia są książki "Światła września" C.R. Zafona  i "Dziedzictwo" Katherine Webb.


Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jestem ja.
2. Konkurs trwa od 07.10.2012 r. do 01.11.2012 r. włącznie.
3. Zadania konkursowe:
a) Napisz czy lubisz święta Bożego Narodzenia i za co (jeszcze sporo czasu zostało, ale co tam! Konkurs jest raz na jakiś czas :D).
b) Napisz jaką polecasz mi książkę i dlaczego.
Osoba, której odpowiedzi najbardziej mi się spodobają wygra! :)
c) Umieść podlinkowany bannerek na swoim blogu. Osoby nieposiadające swojej strony są zwolnione z tego obowiązku.
d) Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniecie obserwatorami bloga, jednak nie jest to konieczne.
4. Odpowiedzi wysyłajcie w komentarzach wraz z adresem mailowym, na który mogłabym pisać w razie wygranej :)
5. Uczestnikiem może być każdy mieszkający na terenie Polski. Nie wysyłam paczki za granicę.
6. Zwycięzcę ogłoszę na blogu dzień po zakończeniu konkursu, a także prześlę do niego mail z informacją o wygranej. Jeżeli w ciągu tygodnia nie otrzymam danych do wysyłki, nagroda przejdzie do osoby, której praca była najlepsza jako druga.

Bannerek:

04 października, 2012

Dzisiaj, jutro, zawsze - Samantha Sotto


Autor: Samantha Sotto
Wydawnictwo: Prószyński i Sk-a
Ilość stron: 360

Miłość sliniejsza nić śmierć. 

Prawda, którą można zrozumieć tylko sercem.Bannerek przekierowuje do recenzji :)

03 października, 2012

Ulubione czytadła Angeli + mała zmiana :)

...czyli kolejna blogowa zabawa, polegająca na wypisaniu 10 ulubionych czytadeł, do których często wracamy oraz przy których można odprężyć się i odpocząć. Zaproszona zostałam przez Olę :*

~ Trylogia Igrzysk Śmierci - Suzanne Collins ~
Uwielbiam te książki! Któregoś dnia uległam namowom kolegi i nabyłam wszystkie trzy. Przyznam, że było warto je kupić i mieć na własność, bo tak bardzo mi się spodobały, że pewnie jeszcze nie raz do nich wrócę.
~ Harry Potter - J.K. Rowling ~
Ta seria tak naprawdę wyrobiła we mnie miłość do literatury. Chyba zawsze będzie to mój numer jeden :D
~ Saga Zmierzch - Stephanie Meyer ~
Oj, hejtujcie, hejtujcie - mi się absolutnie podobało i zdania nie zmienię :D
~ Ava Farris. Podwójna tożsamość - Izabela Misztal ~
Książka, która absolutnie mnie oczarowała. Polska autorka o niesamowitej lekkości pióra i pięknym języku zmieniła całkowicie mój stosunek do twórczości rodaków. Z wieeeelką niecierpliwością wyczekuję kontynuacji.
~ Ostatnia piosenka - Nicholas Sparks ~
Niesamowita, pełna uroku i wzruszająca powieść. Przymierzam się do poznania innych dzieł autora :)
~ Obiecaj mi - R.P Evans ~
To samo, co w powyższym przypadku.
~ W plątaninie uczuć - Gabriela Gargaś ~
Życiowa, pouczająca, pełna emocji - taka... prawdziwa? Pełna pięknych sformułowań i refleksji. Jedna z lepszych, jakie czytałam.
~ Seria GONE: Zniknęli - Michael Grant ~
Jedna z najulubieńszych serii <3 Właśnie będę się zabierać za piąty tom i już nie mogę się doczekać!
~ Miasto Kości - Cassandra Clare ~
Genialna, wciągająca książka. Niedługo wreszcie zabieram się za czytanie kolejnych części Darów Anioła.
~ Potem - Rosamund Lupton ~
Tak jak pisałam w recenzji: świetny thriller psychologiczny, uderzający ogromną dawką emocji. Niesamowite i bardzo trafne połączenie. 

***

Jak pewnie zauważyliście, na górze pojawił się nowy nagłówek. Jest to owoc mojej dzisiejszej pracy z PFS i nowego pomysłu na design :D Piszcie, jak Wam się podoba!

01 października, 2012

Otagowana w 11 pytań :D

11 pytań, czyli kolejna odsłona blogowej zabawy, która pozwoli Wam mnie lepiej poznać :)

Zostałam otagowana przez: Cassie.

Zasady tagowania:
-Po przeczytaniu 11 pytań odpowiadamy na wszystkie na swoim blogu
-Następnie wybierasz 10 osób, które tagujesz i zamieszczasz linki do nich
-Tworzysz 11 nowych pytań, na które będą musiały odpowiedzieć osoby otagowane
-Powiadom osoby przez cb. wybrane, że zostały otagowane
-Daj taga osobom które jeszcze go nie miały

Pytania wybrane dla mnie:
1. Masz jakieś szalone marzenia lub marzenie? Jak tak to jakie? 
Oj, wiele ich jest :D Przede wszystkim chciałabym kiedyś zaśpiewać na jakiejś ogromnej scenie przed wielką publicznością.
2. Co byś zrobiła, gdybyś wygrała milion złotych?
Zafundowałabym sobie podróż po Europie i własną bibliotekę haha :D
3. Twoja ulubiona książka?
Nie mam takiej. Nie można wybierać spośród całej masy perełek!
4. Zmieniłabyś coś w swoim wyglądzie?
Długo by wymieniać :)
5. Znasz wszystkich swoich znajomych na fejsie? 
Przyznam szczerze, że nie XD
6. Co wolisz Tymbark, Frugo, coś innego?
Tymbark.
7. Zdarza Ci się pisać łańcuszki np. na czyimś blogu, fejsie, itp.?
Nie, denerwują mnie takie rzeczy.
8. Masz profil na zapytaj.onet.pl?
Nie.
9. Dlaczego zaczęłaś blogować?
Dostrzegłam kiedyś w necie blog jednej dziewczyny i po poczytaniu kilku tekstów, uznałam że to fajna i pożyteczna forma rozrywki. Poza tym od zawsze kocham książki, a świetnie jest dzielić się z kimś swoją opinią.
10. Twój ulubiony przedmiot szkolny?
Polski, angielski.
11. Przedmiot, którego szczerze nienawidzisz?
WF, biologia.

Kolejnych osób nie taguję, gdyż nie wiem kto już brał udział w zabawie, ani kto ma na to ochotę. Jeżeli któryś/aś z Was jest zainteresowany/a, to czujcie się zaproszeni, a wykorzystajcie pytanka od Cassie :)