17 listopada, 2013

Zapowiedzi i nowości listopada! :)


Zapraszam na kilka nowości i zapowiedzi książkowych na listopad. Wybrałam te, które najbardziej przykuły moją uwagę, i z którymi koniecznie muszę się zapoznać! A pod koniec kilka informacji na temat młodziutkiej firmy tworzącej świetne gadżety dla książkoholików.


Tytuł: Łabędzi śpiew. Księga 1
Autor: Robert McCammon
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Oprawa: miękka
Data wydania: 20.11.13
Liczba stron: 524


W odpowiedzi na bezprecedensowo wrogi atak rząd decyduje się użyć broni atomowej. Ameryka, jaką znaliśmy, przestaje istnieć. Teraz wszyscy, od prezydenta USA po nowojorskich bezdomnych, będą walczyć o pozostanie przy życiu.
Na pustyni rządzonej przez strach i agresję, zaludnionej przez potwory i samozwańcze armie, każdy z tych, którzy przeżyli Apokalipsę, zostanie uczestnikiem ostatniej bitwy między dobrem a złem - bitwy która zadecyduje o losach ludzkości.
Siostra, która w gruzach Manhattanu znajduje dziwny szklany artefakt, będący katalizatorem przemian… Joshua Hutchins, były zapaśnik, który chroni się przed opadem promieniotwórczym na stacji benzynowej w Nebrasce… I ona, dziewczynka obdarzona szczególnym darem, która wędruje wraz z Joshem do miasta w Missouri, gdzie zacznie uzdrawiać.
Lecz przedwieczna moc, która zniszczyła Ziemię, wciąż zaciąga rekrutów do swej nieznużonej armii. Nie zawaha się sięgnąć po uzdrowicielkę…
"Niezapomniana podróż w krainę przerażenia... Wspaniała i poruszająca przygoda."
Dean R. Koontz, autor bestsellerów.


Tytuł: Dom służących
Autor: Kathleen Grissom
Wydawnictwo; Papierowy Księżyc
Oprawa: miękka
Data wydania: 20.11.13


Przybycie małej białej dziewczynki na plantację pociąga za sobą tragedię, która wydobywa na światło dzienne to, co w ludziach, których nazywa swoją rodziną jest najlepsze i to, co najgorsze.
Siedmioletnia Lavinia zostaje osierocona na pokładzie statku płynącego z Irlandii. Na plantacji tytoniu, do której zostaje zabrana i gdzie ma pracować, trafia do domu niewolników. Będąc pod opieką Belle, nieślubnej córki właściciela, Lavinia zżywa się ze swoją przybraną rodziną, chociaż dzieli ich kolor skóry.
W końcu właściciele plantacji przygarniają Lavinię do swojego domu, gdzie pan jest wciąż nieobecny, a pani zmaga się z uzależnieniem od opium. Lavinia jest rozdarta pomiędzy dwoma domami. Kiedy zostaje zmuszona do dokonania wyboru, jej lojalność zostaje podważona, tajemnice zostają wyciągnięte na światło dzienne, a ludzkie życie znajduje się w niebezpieczeństwie.
„Dom służących” to trzymająca w napięciu powieść o tym jak ważna jest rodzina, w której miłość i lojalność triumfują.


Tytuł: Diabelskie maszyny. Tom 3. Mechaniczna księżniczka
Autor: Cassandra Clare  
Wydawnictwo: Mag  
Oprawa: miękka  
Data wydania: 20.11.13  
Liczba stron: 544  

Mroczna sieć zaczyna się zaciskać wokół Nocnych Łowców z Instytutu Londyńskiego. Mortmain planuje wykorzystać swoje Piekielne Maszyny, armię bezlitosnych automatów, żeby zniszczyć Nocnych Łowców. Potrzebuje jeszcze tylko ostatniego elementu, żeby zrealizować swój plan. Potrzebuje Tessy Gray, Charlotte Branwell, szefowa Instytutu Londyńskiego, rozpaczliwie stara się znaleźć Mortmaina, zanim ten zaatakuje. Ale kiedy Mortmain porywa Tessę, chłopcy, którzy roszczą sobie równe prawa do jej serca, Jem i Will, zrobią wszystko, żeby ją uratować. Bo choć Tessa i Jem są zaręczeni, Will jest zakochany w niej jak zawsze.


Tytuł: Uprowadzona
Autor: Louise Monaghan, Yvonne Kinsella
Wydawnictwo: Świat Książki
Oprawa: miękka
Data wydania: 20.11.13
Liczba stron: 256


Irlandka Louise, pracownica jednego z biur turystycznych, mieszkała spokojnie na Cyprze wraz ze swoim syryjskim mężem Mustafą. Kiedy stosunki w małżeństwie się zepsuły, po rozwodzie ich córka May przyznana została Louise, ale Mustafa nie pogodził się z tym, było to bowiem niezgodne z zasadami panującymi w świecie islamu. Postanowił więc porwać swoją córkę podczas jednego z przyznanych przez sąd widzeń. Louise wyrusza z siostrą przez Turcję w kierunku Syrii z zamiarem odzyskania córki. Wszystko dzieje się w czasie, kiedy w Syrii wybuchła już wojna domowa.
Trzymająca w napięciu książka opowiada o niezwykłych, trudnych przeżyciach Louise w drodze do Syrii i z powrotem, o pomocy, jaką otrzymała od obcych ludzi i czyhających wokół niebezpieczeństwach wojny i obcej kultury. Opowieść kończy się happy endem - Louise z córką, po wielu trudach, udaje się wyrwać z "piekielnego kręgu".


Tytuł: Dom tajemnic
Autor: Chris Columbus, Ned Vizzini
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Data wydania: 07.11.13
Liczba stron: 506


Eleanor, Kordelia i Brendan razem z rodzicami przeprowadzają się do wielkiego domu, który należał kiedyś do tajemniczego pisarza, Denvera Kristoffa. Po niezapowiedzianej wizycie jego córki, niepokojącej staruszki, rodzeństwo trafia do groźnego świata, w którym czyhają na nich olbrzymy, piraci, Wichrowa Wiedźma i Król Burz. Jaką tajemnicę kryje historia ich własnej rodziny? Czy rodzeństwu uda się w końcu odnaleźć drogę do domu?
„Dom Tajemnic to niebezpiecznie wciągająca opowieść o potędze czarnej magii, sile przyjaźni i poświęceniu. Niewyjaśnione sekrety sprzed lat, walka trójki rodzeństwa o życie swoich najbliższych i ostateczne starcie dobra ze złem. Tej jesieni magia powraca…”


Tytuł: Druga szansa
Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Wydawnictwo: Urobos
Oprawa: miękka
Data wydania: 06.11.13
Liczba stron: 352

Młoda dziewczyna budzi się w pokoju, którego nie zna – co gorsza, nie poznaje własnego odbicia w lustrze i nie może przypomnieć sobie swojego imienia. Z czasem okazuje się, że nazywa się Julia Stefaniak, a w pożarze zginęła cała jej rodzina – jedynie Julii udało się przeżyć, choć na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. I choć nazwa ośrodka powinna dodawać dziewczynie otuchy, Julia nie potrafi pozbyć się wrażenia, że coś jest nie tak. Jedna z pacjentek nieustannie przepowiada jej śmierć, w pokoju Julii pojawia się tajemnicza dziewczyna, a tuż przed zaśnięciem słyszy szepty. Co zrobić w sytuacji, w której nie możesz zaufać nawet sobie?


Tytuł: Łza
Autor: Lauren Kate
Wydawnictwo: Galeria Książki
Oprawa: miękka
Data wydania: 13.11.13
Liczba stron: 416


Początek nowej serii Lauren Kate, autorki bestsellerowych Upadłych, to epicka opowieść pełna zapierających dech w piersi uczuć, wstrząsających tajemnic i mrocznej magii... Świat, w którym można utracić wszystko, co się kocha.
"Nigdy, przenigdy nie płacz" - tego przed laty nauczyła Eurekę Boudreaux jej mama. Ale teraz nie żyła, za to dziewczyna na każdym kroku natyka się na Andera - wysokiego, bladego, jasnowłosego chłopca, który wydaje się wiedzieć rzeczy, jakich wiedzieć nie ma prawa, i który ostrzega Eurekę, że jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie, i prawie doprowadza ją do łez.
Ander nie zna jednak najmroczniejszej tajemnicy Eureki- od kiedy jej matka zginęła w tajemniczym wypadku, dziewczyna również pragnie umrzeć. Niewiele jej w życiu pozostało, jedynie stary przyjaciel Brooks i dziwny spadek: medalion, list, tajemny kamień i starożytna księga, której nikt nie rozumie. Księga opisuje niepokojącą historię dziewczyny o złamanym sercu, której łzy zatopiły cały kontynent. Eureka wkrótce odkryje, że starożytna opowieść nie jest czystą fantazją i Ander może mówić prawdę, a w jej życiu kryją się mroczniejsze tajemnice, niż się kiedykolwiek spodziewała...


Tytuł: Upadające królestwa
Autor: Morgan Rhodes
Wydawnictwo: Mak Verlag
Oprawa: miękka
Data wydania: 06.11.13
Liczba stron: 512

Nadchodzi czas wojny... zdecyduj po czyjej staniesz stronie. W Mytice wojen nie było od stuleci, a o magii opowiada się tylko w bajkach i legendach. Teraz jednak wszystko się zmieni. By zrealizować plany podboju sąsiednich królestw, władcy zmieniają życie swych poddanych w piekło. W świecie intryg, zdrad, potajemnych sojuszy i niespodziewanej miłości, splatają się losy czwórki młodych bohaterów. Księżniczka: wychowywana w luksusie i chroniona przed światem Cleo wyrusza w niebezpieczną podroż na terytorium wroga, w poszukiwaniu magii, która podobno już dawno wygasła. Buntownik: Jonas występuje przeciwko tym, którzy bezlitośnie ciemiężą jego zubożały kraj. Niespodziewanie dla samego siebie, staje na czele pierwszego od stuleci powstania. Czarodziejka: Lucia, tuż po urodzeniu adoptowana przez rodzinę królewską, odkrywa prawdę o swojej przeszłości – o nadprzyrodzonym dziedzictwie i swoim przeznaczeniu. Następca tronu: wychowany na bezwzględnego przywódcę i zdobywcę Magnus, pierworodny syn króla, uświadamia sobie, że serce może być bardziej zabójczym orężem niż miecz... Pewne jest tylko to, że królestwa upadną... Kto zatriumfuje, gdy wszystko, co znano do tej pory, się skończy? Co zrobią Obserwatorzy, pilnie śledzący poczynania ludzi i mający nadzieję na odnalezienie dawno zaginionych klejnotów o wielkiej mocy, które ożywią magię na Mytice i przywrócą tym ziemiom szczęście?

***

Projekt "Książka w mieście" powstał dla miłośników książek i wszystkiego co może być z nimi związane. Jego autorkami są Katarzyna i Monika, które wpadły na pomysł stworzenia kilku gadżetów dla książkoholików w ekologicznej odsłonie. Na pierwszy ogień poszły torby z genialnymi nadrukami, które nie dość, że oryginalnie wyglądają, to są przyjazne środowisku. Niebawem mają ukazać się nowe projekty gadżetów, w tym kubki, i przyznam, że ja już nie mogę się doczekać by zobaczyć efekt pracy dziewczyn. Zapraszam serdecznie na stronę http://ksiazkawmiescie.pl/  i zachęcam do wsparcia dziewczyn, choćby lajkiem na fb, a jestem pewna, że odwdzięczą się pięknymi produktami! :)

Dajcie mi również znać, który wzór torby podoba Wam się najbardziej i czy może chcielibyście mieć szansę na wygranie jednej w konkursie :)

08 listopada, 2013

Siła Strachu - Koethi Zan

Autor: Koethi Zan
Wydawnictwo: Prószyński S-ka
Ilość stron: 344


„Na niewolę człowiek reaguje rozmaicie. Może zamienić się w zwierzę. Zrobi wszystko, by utrzymać się przy życiu i cierpieć trochę mniej niż poprzedniego dnia.”


Każdy człowiek oprócz marzeń snuje także te mniej pozytywne refleksje. Często dopadają nas myśli o dniu jutrzejszym, o możliwych niepowodzeniach i nieszczęściach. Boimy się przyszłości, boimy się zmian i wszystkiego, co zburzyłoby nasz dotychczasowy, stabilny byt. Dlatego też staramy się profilaktycznie zapobiegać wszelkim niemiłym niespodziankom. Prowadzimy zdrowy tryb życia, robimy regularnie badania, ubezpieczamy wszystkie posiadane dobra czy choćby zakładamy dodatkowe zamki i alarmy w mieszkaniu. To normalne postępowanie – w końcu życie jest tylko jedno i należy wyjątkowo o nie dbać. Nie można jednak popadać ze skrajności w skrajność i skupiać całego swojego czasu na zapobieganiu przyszłym nieszczęściom. Właśnie w taką obsesję popadły bohaterki „Siły strachu” Koethi Zan, które tak gorliwie pilnowały swojego bezpieczeństwa, że los postanowił spłatać im figla…

 Sara i Jennifer to najlepsze przyjaciółki, które po przeżyciu wypadku samochodowego uświadomiły sobie, jak kruche jest życie i jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Postanowiły więc rozpocząć zbieranie informacji na temat zagrożeń, które mogą spotkać je w przyszłości, i w ten sposób powstała „Lista Nigdy”, czyli spis rzeczy, których należy za wszelką cenę unikać. Kiedy wyjechały na studia, postanowiły troszkę przystopować z ostrożnością i bawić się jak ich rówieśniczki. Pewnej nocy, po jednej z imprez, wsiadają do taksówki i tak zaczyna się ich koszmar. Przez kolejne trzy lata są zamknięte w piwnicy sadystycznego wykładowcy, który para się psychologicznymi eksperymentami na żywych istotach. Sara i Jennifer wraz z dwiema towarzyszkami są przykute łańcuchami do ścian, głodują, są poddawane torturom i z każdym dniem walczą o przeżycie. Pewnego dnia Sarze udaje się zbiec i sprowadzić policję, która uwalnia pozostałe dwie dziewczyny, a Derbera zamyka w więzieniu. Jennifer już niestety nie da się uratować.

Dekadę później trzydziestoletnia Sara pracuje w firmie ubezpieczeniowej i praktycznie nie wychodzi z domu. Boi się ludzi, boi się rozmowy i wciąż nie może uwolnić się od traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Jedyne osoby, z jakimi rozmawia, to agent FBI, psycholog i portier, który dostarcza jej zakupy. Kiedy kobieta dowiaduje się, że Jack Derber, człowiek, który zniszczył jej życie, ma zostać zwolniony warunkowo, rozpoczyna prywatne śledztwo, by dowieść, że to właśnie on zamordował Jennifer. Mając do pomocy dwie dziewczyny, z którymi spędziła trzy lata w piwnicy, i listy, które Derber przysyła im z więzienia, dowiaduje się dużo więcej, niż śmiałaby przypuszczać.

Lubię się bać. Chętnie sięgam po powieści i filmy grozy, w bezruchu śledzę poczynania bohaterów i z zainteresowaniem analizuję portrety postaci. Cenię historie, które potrafią sprawić, że na rękach pojawia się gęsia skórka, a wyobraźnia nie pozwala na spokojny sen. I nie, nie są to krwawe masakry, kanibalizm czy brutalne mordy. Prawdziwy niepokój powstaje, kiedy mamy okazję zmierzyć się z własnymi lękami. Coś, co może w każdej chwili przydarzyć się i nam, przeraża najmocniej. „Siła strachu” to powieść, w której spotykamy się ze zjawiskiem, jakie już nie raz miało miejsce w rzeczywistości. Uprowadzenie, przetrzymywanie, tortury – a to wszystko prowadzone przez niepozornego wykładowcę. Co kieruje takim człowiekiem? Choroba psychiczna, uraz z przeszłości czy po prostu tak okrutny fetysz? Koethi Zan zostawia pole do popisu czytelnikowi. Jedynie nakierowuje go na prawidłowe odpowiedzi, zmuszając do rozpatrywania poczynań Derbera i wyciągania własnych wniosków.

Sięgając po „Siłę strachu”, nastawiałam się na ciekawą, trzymającą w napięciu powieść grozy. Bardzo się nie pomyliłam, bo nie brak tutaj zwrotów akcji, intrygującej fabuły i elementów mrożących krew w żyłach. Jedyne, czego mi brakowało, to nieco większej ilości informacji na temat życia w piwnicy. Autorka podaje jakieś urywki, opisuje pojedyncze dni, ale to zdecydowanie za mało faktów dla czytelnika, który chce lepiej przeanalizować powieść. Akcja oscyluje głównie wokół śledztwa już po dekadzie od odzyskania wolności i tylko miejscami wraca do przeszłych wydarzeń, co tworzy lekki chaos, a ciągłe retrospekcje tylko potęgują uczucie niedosytu. Koethi Zan ma lekkie pióro i posługuje się prostym, klarownym językiem, więc książkę czyta się bardzo szybko. „Siła strachu” intryguje już od pierwszej strony i trzyma w napięciu do samego końca. Polecam serdecznie miłośnikom thrillerów ze świetnymi portretami psychologicznymi, którzy lubią się bać i mają ochotę na kilka godzin wyśmienitej rozrywki!

Recenzja dla portalu Szuflada :)


Książka do nabycia w księgarniach:
FONT polska księgarnia
Gandalf

04 listopada, 2013

Miasto szkła - Cassandra Clare


Autor: Cassandra Clare
Wydawnictwo: MAG
Ilość stron: 524


„-I mam patrzeć, jak ty będziesz umawiać się z chłopcami, zakochasz się w którymś i wyjdziesz za mąż?- jego głos stwardniał.- A ja będę umierał po trochu każdego dnia.”

Czy wspominałam już, że uwielbiam Cassandrę Clare? To autorka, która podbiła moje serce swoim swobodnym stylem i niebywałą wyobraźnią. Aż trudno uwierzyć, że zwyczajna mieszkanka Nowego Jorku, pracująca jako redaktor magazynu, potrafi wymyślić tak nadzwyczajne historie i jeszcze niezwykle barwnie przelać je na papier. Aktualnie przeżywam fascynację serią Dary Anioła i jestem świeżo po lekturze „Miasta szkła”. W początkowym zamyśle miało być ono zwieńczeniem trylogii, jednak autorka, ku radości czytelników, postanowiła przedłużyć przygody Clary o kolejne trzy tomy. Mnie również niesamowicie cieszy ten fakt i już nie mogę doczekać się, kiedy znów odwiedzę świat Nocnych Łowców! A tymczasem zapraszam serdecznie do poznania moich wrażeń po przeczytaniu trzeciego tomu.

Pewnego dnia, odwiedzając matkę w szpitalu, Clary dowiaduje się jak uzyskać antidotum i wybudzić Jocelyn ze śpiączki. Jedynym, co musi zrobić, jest podróż do Idrisu i odnalezienie czarownika imieniem Ragnor Fell. Dziewczyna przekazuje wiadomość zaprzyjaźnionym Nocnym Łowcom i mają wspólnie wybrać się do Alicante. Jace jednak nie zgadza się na to, by Clary wyjechała z nimi, ale ma ku temu dość solidny powód. Otóż Valentine posiada już dwa z trzech Darów Anioła i staje się coraz potężniejszy. Poszukuje ostatniego przedmiotu, który sprawi, że zyska całkowita dominację nad Clave i wreszcie będzie mógł oczyścić rasę Nocnych Łowców. By pokazać swoją dotychczasową przewagę, wypowiada im wojnę, mając za sobą całe zastępy Wyklętych. Jak ostatecznie zakończy się rozgrywka między dobrem, a złem?

Akcja „Miasta szkła” prawie w całości rozgrywa się w Idrisie, czyli krainie zamieszkanej wyłącznie przez Nocnych Łowców. Mamy okazję poznać Alicante, które jest siedzibą Clave oraz sąsiednie tereny miasta. Wszystkie te miejsca są przepięknie przedstawione! Rozległe pasy zieleni, gór, rwące rzeki, lśniące lustro jeziora Lyn i magiczne miasteczko, które przywodzi na myśl uniwersa z najpiękniejszych baśni. Tutaj po raz kolejny możemy zaobserwować niepodważalną umiejętność Cassandry w kreowaniu niezwykłej rzeczywistości. Choć nie ma tutaj szczegółowych opisów i charakterystyki miejsc, wszystko krystalizuje się w wyobraźni czytelnika w jeden, spójny obraz. A wędrowanie uliczkami Idrisu jest wspaniałym przeżyciem! Szczególnie, że na kartach książki, rozgrywają się naprawdę emocjonujące zdarzenia.

„Miasto szkła” cechuje przede wszystkim bardzo dynamiczna akcja oraz mnogość intryg i tajemnic, których większość zostaje odkryta dopiero w finale powieści. Po drodze spotykamy jednak małe retrospekcje, wspomnienia, fragmenty, które w jakimś stopniu pomagają nam odpowiednio zinterpretować całą historię. Poznajemy nowych bohaterów, jeszcze bardziej przywiązujemy się do starszych i z zapamiętaniem odkrywamy ich prawdziwe charaktery. Autorka nie raz potrafi zaskoczyć i utwierdza czytelnika w przekonaniu, że z pewnością nie pokazała jeszcze wszystkiego. W każdym momencie może wyciągnąć z rękawa kolejnego asa i przedstawić postać, czy zdarzenie z zupełnie nowej perspektywy. Niesamowicie miesza i oszukuje czytelnika, ale właśnie to trzyma go w napięciu do końca - świadomość, że po tych wszystkich twistach, kiedy to całą noc kontemplował kto jest dobry, a kto zły, wreszcie odkryje prawdę i przekona się, czy myślał prawidłowo.

Sądziłam, że nie jest to możliwe, ale „Miasto szkła” podobało mi się jeszcze bardziej niż dwa poprzednie tomy! Łączy w sobie najmocniejsze strony „Miasta kości” i „Miasta popiołów” - jest genialna pod względem emocjonalnym i pod względem kreacji bohaterów, ale równocześnie jest pełna nieustającej akcji, szybkiego tempa i mnóstwa intryg, które czytelnik śledzi z zapartym tchem. Jak dla mnie, byłoby to piękne ukoronowanie świetnej trylogii, aczkolwiek cieszę się, że autorka zdecydowała się poświęcić bohaterom jeszcze kolejne trzy książki. Mam jedynie nadzieję, że nie będzie to zwykłe lanie wody, ale spora dawka dobrej akcji. Cóż, niebawem się o tym przekonam, a Was zachęcam gorąco do rozpoczęcia własnej przygody z tą serią.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MAG!
Książka do nabycia w księgarniach:
FONT polska księgarnia
Gandalf

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
Czytam fantastykę

01 listopada, 2013

Miasto popiołów - Cassandra Clare


Autor: Cassandra Clare
Wydawnictwo: MAG
Ilość stron: 448

„Ale właśnie o to chodzi. Kiedy kochasz nie masz wyboru.”


Mówi się, że czytanie książek jest jak podróż w najróżniejsze miejsca, bez konieczności wychodzenia z domu. Coś w tym jest! Żadnych kosztów, planów i niepotrzebnych nerwów - wystarczy znaleźć sobie przyjemny kącik i otworzyć powieść. Co więcej, nie ma absolutnie jakichkolwiek ograniczeń, jeśli chodzi o cel podróży. Możemy znaleźć się w świecie, który nie ma kompletnie nic wspólnego z naszym, ma w sobie całe pokłady magii, i który jest po prostu lepszym miejscem. Chcemy zobaczyć smoki, elfy i wiedźmy? Nie ma problemu, wystarczy dobrać odpowiedni utwór. Wiecie, gdzie ja w ostatnich dniach spędzałam wolny czas? W Nowym Jorku wraz z Clary, Simonem, Jacem i resztą bohaterów „Miasta popiołów”. Czy podobała mi się ta przygoda? Niesamowicie!

Clary Fray pragnie, by jej życie znów stało się normalne. Odkąd dowiedziała się o swoim prawdziwym pochodzeniu i ukrytych zdolnościach, postrzega świat pod innym kątem. Widzi ukrytych wcześniej pod niewidzialną powłoką mieszkańców Podziemnego Świata - faerie, wróżki, wilkołaki i wampiry, a także sama musi podołać wyzwaniu, jakim jest zajęcie Nocnego Łowcy. Co więcej, jej matka ciągle jest w śpiączce, a uczucie, które żywi do Jace'a okazuje się być niewłaściwym. To nie koniec jej rozterek - po raz kolejny musi wykazać się wielką odwagą i determinacją w walce z Valentinem, który poluje na kolejny z Darów Anioła. Jak Clary poradzi sobie z natłokiem myśli i mieszaniną uczuć, kiedy wokół wszystko rozwija się w tak zastraszającym tempie?

Byłam straszliwie podekscytowana, sięgając po drugi tom Darów Anioła. Pokochałam serię już po pierwszej części, także poznawanie dalszych losów bohaterów było dla mnie samą przyjemnością. Przyznam, że miałam dość spore oczekiwania, bo „Miasto kości” jest napisane na naprawdę wysokim poziomie i sądziłam, że nie da się stworzyć kontynuacji lepszej lub chociaż równej pierwszemu tomowi. Jednak Cassandra Clare bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła! Nie zauważyłam żadnych pogorszeń w stylu, czy typowych zapychaczy stron, jedynie coraz lepsze pomysły na fabułę. „Miasto popiołów” to książka pełna akcji, napięcia i tajemnic. Nurtujące pytania i wątpliwości, które pojawiły się po lekturze „Miasta kości” zostały prawie w pełni rozwiane, lecz na ich miejsce wstąpiły kolejne, przez które czytelnik zarywa noce i kontempluje, jak z tego wybrnąć. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest natychmiastowe zdobycie kolejnej części.

Cassandra Clare ma niebywałą wyobraźnię! Zarówno świat, bohaterowie, jak i same wątki są świetnie zbudowane i umiejętnie ze sobą powiązane. W „Mieście popiołów” dzieje się mnóstwo rzeczy! Postać Simona zdecydowanie nabiera więcej barw i wysuwa się na pierwszy plan, ujmując miejsca Jace'owi, nad czym ja osobiście ubolewam. Mocny charakter ironicznego Nocnego Łowcy w tym tomie zostaje nieco przytłumiony i ukazany od innej strony. Relacje między Clary, a Jacem i Simonem również ulegają zmianie. Pod względem uczuć i spraw sercowych najchętniej pozostałabym przy układzie z „Miasta kości”, ale znowuż pod względem fabuły i rozpiętości akcji, więcej i ciekawiej dzieje się w „Mieście popiołów”.

Podsumowując, „Miasto popiołów” to godna kontynuacja „Miasta kości”. Napisana lekko i z humorem, świetnie sprawdza się jako mniej wymagająca lektura. Każdemu spodoba się podróż do świata pełnego fantastycznych stworzeń i cudownych bohaterów. Książki Cassandry Clare mają to do siebie, że są pełne magii, absorbującej fabuły i rozbrajających dialogów, dlatego porwą niemal każdego czytelnika. 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MAG!
Książka do nabycia w księgarniach:
FONT polska księgarnia
Gandalf

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
Czytam fantastykę